Usprawnianie pracy układu ruchowego u psów
2012-06-25
dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz / e-pets
Rehabilitacja jest coraz popularniejsza u ludzi, co pozytywnie zmienia podejście do rehabilitacji zwierząt
W naszej Klinice Weterynaryjnej w Poznaniu od dwóch lat funkcjonuje jedyny w Wielkopolsce Oddział Rehabilitacji i Leczenia Otyłości. Wśród wszystkich zabiegów rehabilitacyjnych te przeprowadzane za pomocą hydrobieżni i bieżni suchej są najnowszymi, można powiedzieć wciąż jeszcze unikalnymi w naszym kraju propozycjami.
Największy odsetek korzystających z nich pacjentów to zwierzęta z przypadkami ortopedycznymi, u których usprawniamy pracę układu ruchu. Druga grupa pacjentów to przypadki nieoperacyjnego leczenia urazów lub wad rozwojowych. Stosujemy wtedy tzw. leczenie zachowawczo-usprawniające, w którym zabiegi fizjoterapii łączymy z leczeniem farmakologicznym. Są jeszcze zwierzęta, których właściciele chcą je odchudzić. Z naszej strony również niekiedy używamy bieżni do diagnozowania kulawizn. Np. czasem pies kuleje przy określonym tempie ruchu, czasem z kolei trudno jest określić, na którą kończynę. Gdy mamy wątpliwości, pies chodzi po bieżni, a my rejestrujemy obraz kamerą. Bieżnia może również zastąpić spacer, niemożliwy ze względu np. na warunki atmosferyczne. 10-15 minut biegu na bieżni zastępuje około 45-minutowy spacer.
Podczas ćwiczeń można zmierzyć tętno i ciśnienie krwi oraz skomponować program odpowiedni do wieku, kondycji i potrzeb psa. Przy ustawieniu na bieżni suchej biegu pod górkę obciążane są głównie tylne kończyny. Przy biegu z górki główny ciężar przenoszą przednie kończyny, zwłaszcza obręcz barkowa. Np. przy nadwichnięciach stawu barkowego wskazane jest właśnie wzmacnianie mięśni barkowych.
Na bieżni wodnej mamy do czynienia z minimalnym obciążeniem. Można na niej rehabilitować nawet psy ze schorzeniami neurologicznymi, które nie mogą chodzić czy ustać na kończynach. W kamizelce dla psów, przy odpowiednim poziomie wody, mogą one pływać. W ten sposób stopniowo zaczynają poruszać kończynami, a wtedy można zacząć opuszczać poziom wody.
Rzadko zdarza się, że pies jest tak zestresowany, że nie można z nim rozpocząć treningu; wtedy podchodzi się do pacjenta indywidualnie. Próby najczęściej są trzy. Więcej stresu zdarza się na bieżni suchej. Czasem potrzeba pół godziny przygotowań, by piesek pochodził na bieżni 10 minut. W łagodzeniu lęku zdaje egzamin nagradzanie smaczkami, bezpośredni kontakt czy chwalenie w przerwach.
Co ciekawe, na bieżni suchej mogą być rehabilitowane również koty – oczywiście trzymane lub prowadzone przez właścicieli. Niektórzy są w stanie włożyć kota także do bieżni wodnej.
Częstotliwość i cena zabiegów zależy od ich celu i zakresu. Po operacjach najczęściej zalecane są 10-minutowe sesje 2-3 razy w tygodniu. W innych przypadkach bieżnia może być stosowana raz w tygodniu, a nawet raz w miesiącu, żeby odświeżyć pamięć o ćwiczeniach. Jedna sesja fizjoterapii, na którą składa się zwykle kilka modułów, np. bieżnia wodna, elektroterapia, kinezyterapia itp. kosztuje od 40 do 100 złotych.
Autor: dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz
Źródło: e-pets
Dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz
Założyciel i właściciel Kliniki Weterynaryjnej dr. Wąsiatycza w Poznaniu. Ukończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu oraz podyplomowe studia specjalizacyjne na kierunkach choroby psów i kotów oraz chirurgia weterynaryjna. Laureat Nagrody Św. Franciszka przyznawanej przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
W swojej klinice zajmuje się przede wszystkim ortopedią małych zwierząt.