Warto wiedzieć

Kiedy można zabrać zwierzę do samolotu

2012-06-25

Ilona Niebał / Pet Market

Tagi: zwierzęta, pies, kot, podróż, samolot, tanie linie, transporter, IATA, CITES

Komfort podróży zwierzęcia zależy od jego wielkości i wagi, fot. iStock

Podróż, zwłaszcza samolotem, to dla większości zwierząt wielki stres. Niektóre mają szansę na jego zmniejszenie, przebywając trasę, mimo że w transporterze, to jednak tuż przy swojej pani czy panu. Wszystko zależy od wagi i wielkości pupila. Specjalne przywileje mają jedynie psy niosące pomoc niepełnosprawnym

Zwierzęta latają samolotami ze swoimi właścicielami od początku lat 30. XX wieku. Żeby przewieźć je bez problemu, warto przygotować psa czy kota do podróży odpowiednio wcześnie i co najmniej tak dokładnie jak samego siebie. Najlepiej zacząć od pytania na etapie wyboru przewoźnika i dokonywania rezerwacji: czy to w ogóle możliwe?

Zgodnie z przepisami i regulaminami

Przewóz zwierząt w transporcie lotniczym określają przepisy Live Animals Regulations sformułowane przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA oraz Konwencja CITES. Każdy z przewoźników szczegółowo określa warunki przewozu zwierząt również we własnym regulaminie. Pewnych ras psów dotyczą u niektórych przewoźników specjalne przepisy przewozowe.

Wszystkie linie w swoich regulaminach poruszają temat psów, niektóre wspominają o kotach, a PLL Lot dodaje tchórzofretki jako zwierzęta mogące obok psów i kotów podróżować na pokładzie lub w luku bagażowym. Większość linii lotniczych wprowadza limit zwierząt przewożonych jednocześnie w jednym samolocie. 24 lub 48 godzin to najkrótszy czas wyprzedzenia, z jakim o podróżującym zwierzęciu musi wiedzieć przewoźnik.

Z dokumentami i szczepieniami

Każde zwierzę musi być wyposażone w książeczkę szczepień oraz aktualne zaświadczenia od weterynarza uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz ewentualnie lotnisk tranzytowych. Większość krajów wymaga mikroczipu lub czytelnego tatuażu, umożliwiającego identyfikację zwierzęcia. Niektóre kraje mają dodatkowe wymagania, jak np. potwierdzone odrobaczenie czy odkleszczenie w konkretnym terminie przed podróżą. Zwierzę wjeżdżające do USA musi mieć ukończone co najmniej 4 miesiące i posiadać tzw. rodowód eksportowy.

Na pokładzie lub w luku bagażowym

Komfort podróży zwierzęcia zależy od jego wielkości i wagi. Jeśli waga zwierzęcia wraz z transporterem, w którym jest przewożone, nie przekracza 8 kilogramów, pies lub kot trafi na pokład samolotu. PLL Lot zastrzega, że podróż nie będzie możliwa w pierwszej klasie.

Wymiary transportera nie mogą przekroczyć 55 x 40 x 20 cm (to najczęściej występujące parametry – w różnych liniach lotniczych mogą występować nieznaczne przesunięcia +/-). Lufthansa zaznacza, że transporter musi być bezwzględnie wodoszczelny. Wszystkie linie interesują nie tylko wymiary transporterów, ale również dobrostan ich zawartości. Stąd regulaminy podkreślają, że zwierzę musi podczas podróży móc swobodnie stać w wyprostowanej pozycji, usiąść i się obrócić oraz poleżeć. Transporter powinien mieć wentylację i w części być ażurowy – niektóre linie precyzyjnie określają tę powierzchnię. Nieliczne linie zezwalają na transport zwierzęcia w przystosowanej do tego torbie – jest wtedy jeden warunek – głowa psa czy kota nie może z tej torby wystawać. Zwierzęta, które przekraczają wraz z transporterem 8 kg trafiają do klimatyzowanego luku bagażowego. W podróżnym kontenerze muszą mieć zapewniony dostęp do wody i ewentualnie do jedzenia.

Bez szans na tanie linie

Z psem czy kotem tanimi liniami? To prawie niemożliwe. Takie tanie linie jak np. EasyJet, Ryanair czy WizzAir na przewóz zwierząt, podobnie jak na transport ludzkich zwłok, nie zezwalają. Na specjalne traktowanie przez niskobudżetowych przewoźników szansę mają jedynie niektóre psy. Pies-przewodnik czy asystujący może podróżować z osobą niewidomą lub niedowidzącą czy niepełnosprawną fizycznie, gdy tylko spełni warunki określone w regulaminach linii lotniczych. Nie wiąże się to z żadną dodatkową opłatą.

Wiele ograniczeń zdarza się natomiast co do konkretnych tras, np. Ryanair chętnie przewozi psy pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią, lecz nie jest to możliwe np. pomiędzy irlandzkimi lotniskami. Najlepiej więc zgłosić potrzebę podróży z psem asystującym czy przewodnikiem już podczas kupowania biletu. W większości linii można to zrobić nawet podczas dokonywania rezerwacji online.

Niektóre linie wprowadzają szczegółowe regulacje co do przebiegu podróży. Zgodnie z przepisami Ryanair, psy muszą siedzieć podczas całego przelotu na podłodze u stóp pasażera. W samolocie podczas przelotu na danej trasie mogą znajdować się maksymalnie cztery psy-przewodniki.

Tanie linie lotnicze nie zezwalają na podróże z towarzyszeniem psów pracujących na trasach poza kontynentem europejskim.

Inne linie lotnicze nie wprowadzają za psy asystujące czy przewodników dodatkowych opłat. British Airways podkreśla, że może doliczyć opłatę, gdy ze względu na obecność psa, sąsiednie miejsce będzie musiało pozostać wolne. PLL Lot wymaga posiadania kagańca, bez konieczności zakładania go podczas podróży, gdy nie wystąpi wyraźna potrzeba.

Czyli za ile?

Ile kosztuje lot z psem lub kotem?

Cena przelotu zwierzaka zależy od jego wagi wraz z transporterem. „Żywy” bagaż nie jest wliczany do bezpłatnego bagażu i w cennikach przewozu jest traktowany jako nadbagaż. Lufthansa ceny przewozu zwierząt zarówno na pokładzie, jak i w bagażniku, dostosowuje do wagi i wymiarów transporterów. Najtaniej – w Niemczech polatać z właścicielami mogą małe psy ważące wraz z klatką do 8 kg: już od 35 euro. Poza Niemcami, na trasach europejskich, przewóz najmniejszego zwierzęcia będzie kosztował 50 euro. Wylatując z kontynentu europejskiego właściciel zapłaci 70 euro za zwierzę. Za przewozy poza Europą większego zwierzęcia w transporterze umieszczonym w luku bagażowym właściciel zapłaci nawet do 300 euro.

Najdroższa jest podróż zwierzaka bez właściciela – mimo najwyższej stawki jednak nie wszystkie linie umożliwiają taki transport. A największą ceną i tak pozostanie stres.

Autor: Ilona Niebał
Źródło: Pet Market

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.