Warto wiedzieć

Jesienno-zimowe spowolnienie u zwierząt

2012-12-03

Magdalena Grzanka / e-pets

Tagi: zwierzęta domowe, pies, kot, melatonina, aktywność, depresja, jesień

Jesienią i zimą obserwuje się spadek aktywności u zwierząt, fot. iStock

Myśl o zbliżającej się zimie nikogo nie nastraja pozytywnie. Humor i dobre samopoczucie znikają wraz z ostatnimi promieniami słońca. A w ich miejsce pojawiają się zmęczenie, senność i przygnębienie. Jednak jesienna depresja może dopaść nie tylko ludzi. Zwierzęta domowe też nie pozostają obojętne na zmieniające się pory roku

Zbawienne światło

Psy i koty w sen zimowy nie zapadają, co nie znaczy, że ich aktywność nie zmienia się w okresie jesienno-zimowym. Podobnie jak w przypadku ludzi, wszystkiemu winne jest światło. A raczej jego deficyt. – Brak światła odblokowuje szyszynkę. To maleńki, ale niezwykle ważny gruczoł w mózgu. Jego stymulacja powoduje uwalnianie melatoniny – mówi Marcin Wierzba, zoopsycholog i instruktor w szkole dla psów. – Melatonina to hormon, który reguluje zegar biologiczny organizmu, czyli pory snu i czuwania. Mówiąc wprost, jego zwiększona ilość wywołuje w nas uczucie senności – wyjaśnia Wierzba.

Jesienią, gdy przez większą część doby panuje ciemność, pobudzanie szyszynki jest wzmożone. To z kolei powoduje, że wytwarza się bardzo dużo melatoniny, która działa zarówno na nas, jak i na zwierzęta niczym lek nasenny.

Oprócz wzmożonej senności u zwierząt obserwuje się także spadek aktywności, niekiedy brak apetytu czy nawet depresję. – Aktywność zwierząt jest uzależniona również od aktywności samych właścicieli. Ci z kolei z niechęci do brzydkiej pogody skracają spacery ze swoimi pupilami – tłumaczy Marta Kuhnke-Bernecka, psycholog zwierzęcy. Kolejnym powodem może być oszczędzanie energii, jaką pies czy kot przeznacza na ogrzanie ciała. Inną sprawą jest, że zwierzęta mieszkające z ludźmi są bardzo wrażliwe na ludzkie emocje. Niewykluczone, że jeśli właściciel będzie ciężko znosił jesienne szarugi, to jego pies czy kot również będzie miał gorsze samopoczucie – dodaje Kuhnke-Bernecka.

Nawet jeśli właścicielom niestraszna jesienna plucha, czas, jaki mogą oni poświęcić swoim zwierzętom jesienią i zimą, jest ograniczony, ponieważ szarobure dni są po prostu krótkie. Wychodzimy do pracy, gdy jeszcze jest ciemno, a wracamy, kiedy już jest ciemno. Zwierzęta domowe praktycznie nie mają wtedy kontaktu ze światłem naturalnym. Możemy je wyciągnąć z jesiennego letargu w inny sposób.

ABC walki z jesienną depresją

Jeśli nie chcemy, żeby naszego psa ogarnęła większa zimowa melancholia niż nas, zafundujmy mu domowe rozrywki. – Kiedy spada aktywność fizyczna naszego czworonoga, pobudźmy go intelektualnie – radzi Marcin Wierzba. Jesień i zima to doskonały okres, żeby nauczyć psa nowych rzeczy. Jeśli wcześniej nie podawał nam łapy, teraz możemy poświęcić czas na to, żeby go tego nauczyć. Pamiętajmy też o nagrodach. Pies będzie kojarzył z nimi zadanie i wówczas chętniej je wykona. – Jeżeli nie chcemy, żeby pies popadł w jesienne odrętwienie, koniecznie podejmujmy takie działania – podpowiada zoopsycholog.

Sytuacja zmienia się trochę, kiedy na dworze pojawia się pierwszy śnieg. Po pierwsze, daje to kolor. Biały rozjaśnia, pojawia się zatem więcej światła. Nawet, gdy wychodzimy na spacer wieczorem, od śniegu bije blask, który rozprasza panującą ciemność. Dla zwierząt jest to zimowy zastrzyk energii.

Po drugie, powstaje miękki puch, w który chętnie nurkują i ani myślą o szybkim powrocie ze spaceru. Nie wspominając o szczeniakach, które, widząc pierwszy śnieg, wpadają w istne zabawowe szaleństwo.

I to, co dla nas jest utrapieniem, dla naszych pupili może stać się lekiem antydepresyjnym.

Mogłoby się wydawać, że skoro zwierzęta większość czasu spędzają w domu, jesienno-zimowe zmiany nastrojowe ich nie dotyczą. Jak widać nic bardziej mylnego. I chociaż na swoje smutki mają inne sposoby niż gorąca czekolada i dobra książka, to i tak są do nas bardziej podobne niż myślimy.

Autor: Magdalena Grzanka
Źródło: e-pets

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.