Dobór zwierzęcia

Kot czy pies? – nierozwiązana zagadka...

2013-02-20

Anna Skalik / e-pets

Tagi: zwierzęta domowe, pies, kot, pies czy kot, charakter psa, charakter kota

Psy i koty to istoty o zupełnie innych cechach, fot. Depositphotos

Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy wolą koty, i na tych, dla których pies może być prawdziwym przyjacielem. Choć od dawna wiadomo, że powiedzenie „żyć jak pies z kotem” ma się nijak do rzeczywistości, gdyż te dwa ulubione przez człowieka gatunki mogą ze sobą żyć w zgodzie. Wielu ludzi nadal jednak jest zdania, że „albo pies, albo kot”

Skąd ten problem?

Nie jest przesadą stwierdzenie, że ludzie są czasem gotowi – powiedzmy wprost – „drzeć koty” o to, które zwierzę jest milsze, bardziej interesujące czy przyjacielskie. A tak naprawdę problem wcale nie polega na tym, jak zapatrujemy się na psy i koty i jak oceniamy je jako zwierzęta. Paradoksalnie, na wybór pomiędzy tymi zwierzętami nie ma wpływu wcale sposób, w jaki je postrzegamy. Zdaniem psychologów wynika to przede wszystkim z indywidualnych potrzeb człowieka. Jednak nawet jeśli entuzjasta biegania uzna, że pies będzie dobrym towarzyszem podczas porannego joggingu, to i tak nie można stwierdzić, że wybrany zwierzak jest lepszy. Po prostu psy i koty to istoty o zupełnie innych cechach i inaczej się zachowujące. Wybór zwierzęcia powinien być jednak zawsze dokonany właśnie przez pryzmat własnych oczekiwań i stylu życia.

Komu kota, komu psa?

Przyjęło się, że psy są bardziej przyjacielskie, bo mogą spędzać z człowiekiem każdą chwilę. Z kolei o kotach mawia się, że niezbyt cenią towarzystwo właściciela i oczywiście chadzają własnymi ścieżkami. Trzeba po prostu pamiętać, że podstawową cechą, która odróżnia te dwa gatunki, jest gotowość zwierzęcia do kontaktów z człowiekiem. Nie da się ukryć, że to psy chętniej przebywają z ludźmi. Wynika to z ich charakteru, jako że z natury towarzyskość przejawiają w stosunku do swojego stada. Także ludzi pies traktuje jak członków stada, stąd chętny jest spędzać z nimi czas i bawić się. Koty mają zupełnie inny tryb życia i przyzwyczajenia. Lubią samotność, w naturze wyprawiają się na długie, samotne polowania. Jednak domowy „buras” może być również bardzo towarzyski, choć podstawą jest dla niego zaufanie, którym musi obdarzyć człowieka. W przeciwieństwie do psa, woli przycupnąć z boku i obserwować właściciela, choć – kiedy ma na to ochotę – przychodzi do niego i ociera się o nogę, okazując czułość. Dla kota równie ważne jak dla psa są wspólne z człowiekiem zabawy i ludzka obecność. To, że skryje się on w szafie, nie oznacza, że nie lubi kontaktu z domownikami. Po prostu potrzebuje chwili samotności. Pies będzie bawił się w każdym momencie, trzeba go tylko zachęcić, natomiast kot musi mieć ochotę na zabawę i bardzo często może ją inicjować, choćby przynosząc swoją ulubioną zabawkę.

Kto tu rządzi?

Odmienny charakter psów i kotów przejawia się także w ich skłonności do podporządkowania. Pies najczęściej potrzebuje lidera, czyli kogoś, kto będzie ustalał porządek dnia. To właśnie na tym polu wielu właścicieli popełnia błędy. Kiedy nie jest się konsekwentnym, np. przy podawaniu jedzenia, wyprowadzaniu czy wspólnych zabawach, okazać się może, że zwierzak sprawia wiele problemów wychowawczych.

Wybierając kota lub psa trzeba mieć też na uwadze zadania jako opiekun. Psu trzeba poświęcić wiele czasu i – niestety – często w bardzo różnych porach dnia. Konieczność spacerów wynika oczywiście nie tylko z fizjologii, ale też zdrowego trybu życia. W kwestii higieny koty w zasadzie same potrafią o siebie zadbać, choć czysta kuweta i miska wody są warunkiem koniecznym.

Autor: Anna Skalik
Źródło: e-pets

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.