Lifestyle

Do Pragi z psem

2013-04-23

Joanna Marczak / e-pets

Tagi: zwierzęta domowe, pies, majówka, majowy weekend, wyjazd z psem Praga, weekend w Pradze

Po Pradze z psem najlepiej tramwajem, fot. Depositphotos

Czesi to naród, który darzy psy szczególną sympatią. Najlepszy przyjaciel człowieka cieszy się tam ogromną popularnością, a podróżowanie z nim nie stanowi najmniejszego problemu. Wycieczka do Pragi będzie więc udana tak samo dla właściciela, jak i dla psa. Podobnie kino, zoo, restauracja – do każdego z tych miejsc można przyjść z czworonogiem

Nie bez powodu to właśnie Pragę wybierają osoby, które chciałyby spędzić czas wolny zwiedzając i poznając nowe miejsca, ale nie mają z kim lub po prostu nie chcą zostawić psa w domu. Miasto oferuje szereg możliwości spędzenia wolnego czasu z pupilem, a wszystko zaczyna się zazwyczaj od wyboru środka transportu.

Pies – turysta

Wydawałoby się, że najwygodniejszym sposobem podróżowania z psem jest samochód. O wiele więcej skorzystamy jednak, jeśli wybierzemy tramwaj. Zwiedzanie Pragi z okien tramwaju to jeden z ciekawszych sposobów poznania stolicy Czech, tym bardziej że nie wymaga od turystów orientacji w terenie: w którą ulicę należy w danym momencie skręcić i dlaczego. Podczas gdy my podziwiamy widoki, nasz pies grzecznie siedzi przy nas. Jednorazowy 4-godzinny bilet dla psa (na tramwaj, metro i autobus) kosztuje 16 koron (około  2,50 zł), całodzienny – 55. Osoby, które planują zostać w Pradze na dłużej, mogą wyrobić swojemu pupilowi specjalną kartę miesięczną, tzw. opencard, w cenie 460 koron. W tego typu środkach transportu psy powinny jednak przebywać w kagańcu. Warto też pamiętać, że psy przewożone w transporterach tudzież w torbach jeżdżą po Pradze za darmo!

– Nigdzie nie czułam się ze swoim psem tak swobodnie, jak w Pradze – mówi mieszkająca tu od kilku lat Bożena, właścicielka kilkuletniego pekińczyka. – Nie chodzi nawet o pozytywny stosunek samych mieszkańców do psów i o to, że w całym mieście można spotkać mnóstwo właścicieli spacerujących ze swoimi pupilami, ale przede wszystkim o możliwości. Gdy wychodzę coś zjeść na miasto, nie muszę zostawiać psa w mieszkaniu ani przywiązywać go do ulicznej latarni, żeby w stresie czekał, aż wyjdę z restauracji. Do większości lokali można wejść wraz z psem i nikt nie widzi w tym niczego dziwnego. Zwierzę dostaje swoją miskę z wodą, a czasami nawet jakąś przekąskę. W Pradze to normalne.

Przychodzi pies do restauracji

Tendencja do wpuszczania psów na tereny lokali gastronomicznych nasila się wraz z nadejściem wiosny i otwarciem przyrestauracyjnych ogródków. Część ekskluzywnych restauracji i kawiarni, jak choćby Cafe Louvre przy Národní Třída w centrum Pragi, nie popiera tego rodzaju praktyk, ale już nieopodal, na ulicy Vodičkověj w kawiarni Mama Cafe, my i nasz pies zostaniemy przez obsługę powitani z otwartymi ramionami. Gdybyśmy jednak swojemu ulubieńcowi chcieli sprawić wyjątkową frajdę, zabierzmy go na Smichov. Od ponad 5 lat działa tam pierwsza w Pradze piekarnia dla psów. W ofercie lokalu znajdziemy torty (bez soli i cukru), belgijskie bułeczki z kiełbasą, minipizzę, a nawet… serowe koty. Receptury tych przysmaków konsultowano z lekarzem weterynarii, a wszystkie produkty są wysokiej jakości. Piekarnia to także miejsce spotkań psów i ich właścicieli, którzy zawsze znajdą okazję do pogawędki.

Do kina czy do zoo?

Jeśli po kawie i obiedzie najdzie nas ochota na film, najlepszym miejscem do odwiedzenia będzie kino Aero na ulicy Biskupcovej, na znanym z rozrywki Żiżkowie. Do kina można przyjść z psem, pod warunkiem, że nasz ulubieniec zachowuje się grzecznie i nie przeszkadza innym widzom.

Tym, którzy nad ciemną salę kinową stawiają słońce i świeże powietrze, poleca się praskie zoo. Ten znajdujący się w północnej części Pragi, w dzielnicy Troja, ogród został uznany przez Forbes Traveler Magazine za jeden z najlepszych na świecie. Nic więc dziwnego, że dla rzeszy turystów stanowi on jeden z głównych punktów programu wizyty w stolicy Czech. Bilet dla osoby dorosłej to wydatek 200 koron (około 32 zł), natomiast za psa zapłacimy połowę z tego – 100 koron. Na teren ogrodu mają prawo wejść wszystkie psy, które posiadają ważny bilet, zaświadczenie o szczepieniu i są trzymane na smyczy.

Praga to również raj dla miłośników parków. Większość obiektów dysponuje ogromnym terenem zielonym. Nie brakuje też ścieżek rowerowych i biegowych. Do najchętniej odwiedzanych należy park Letna. Położony na wzgórzu oferuje nie tylko mnóstwo zieleni, ale również przepiękny widok na Wełtawę i jej mosty. Z psem najlepiej wybrać się tam w dni powszednie, ponieważ w weekendy „rządzą” deskorolki i rowery. Przez cały tydzień można natomiast odwiedzać Riegrovy Sady – przepiękny park z widokiem na zamek i rozmaitymi ścieżkami spacerowymi. Mniej tutaj ogródków piwnych, za to więcej wolnej przestrzeni dla czworonogów. Warte polecenia jest także wzgórze Petřín. Góruje nad nim wieża telewizyjna – miniatura paryskiej wieży Eiffla. Właściciel może się na nią wspiąć, by podziwiać widok z góry. Pies natomiast z pewnością nie pogardzi ogromnym terenem wybiegowym.

Autor: Joanna Marczak
Źródło: e-pets

made by KKVLAB
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.