Trendy w projektowaniu psich legowisk 2014
2013-11-14
Katarzyna Tarabuła / Pet Market
Legowiska dla zwierząt już dawno przestały pełnić jedynie funkcję użytkową. Konsumenci z roku na rok stają się coraz bardziej wymagający, więc design zwierzęcych produktów jest równie ważny, jak ich funkcjonalność. Szczególnie łatwo zaobserwować ten trend na przykładzie psich legowisk, które swoim stylem i formą nawiązują do wystroju wnętrza i preferencji właściciela
Jesień to czas dla producentów artykułów dla zwierząt by zaprezentować najnowsze trendy na nadchodzący sezon. Dzięki temu już dziś możemy wyróżnić pięć głównych tendencji, w kierunku których podążał będzie rynek w kolejnych miesiącach nowego roku. Przede wszystkim producenci postawili na [różnorodność wzorów], co jest szczególnie widoczne na przykładzie legowisk. Wybór jest naprawdę ogromny: od geometrycznych wzorów, po kwiaty, abstrakcje i zabawne ilustracje. Nowością są także nadruki ze zdjęć.
Producenci legowisk dla psów i kotów muszą orientować się w najnowszych trendach z zakresu architektury wnętrz. Najbardziej pożądane legowiska są bowiem zgodne z aktualnymi tendencjami wnętrzarskimi. Luksusowe miejsca wypoczynku dla zwierząt to miniaturowe sofy lub łóżka. Szczególną popularnością cieszy się tutaj [skandynawski design]. Ponieważ wiele osób urządza w ten sposób mieszkania, dla własnych pupili wybierają oni proste, geometryczne akcesoria, które swoją minimalistyczną formą świetnie komponują się z wystrojem wnętrza. Co więcej, legowiska zostały wyprodukowane dokładnie z tych samych materiałów, co meble. Szczególnie popularne jest naturalne drewno, stanowiące ramę łóżka w połączeniu z jednokolorowym materacem. W tym roku prawdziwym hitem są legowiska, a właściwie psie łóżka, na czterech nogach, wykonanych z drewna lub metalu.
Fani przepychu również znajdą coś dla siebie. Oprócz minimalizmu modne są [nowoczesne interpretacje barokowego stylu]. W produkcji bogato zdobionych akcesoriów dla psów specjalizuje się szczególnie francuska marka Puppy de Paris. Charakterystyczne cechy tego stylu to złote detale, misternie zdobione wykończenia oraz purpura. Legowiska francuskiej marki kosztują nawet kilka tysięcy euro, ponieważ są wykonane z najlepszej jakości materiałów i przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Oczywiście można też znaleźć o wiele tańsze wersje psich akcesoriów w stylu barokowym. Jest on zdecydowanie bardziej popularny wśród właścicieli psów małych ras.
Legowiska dla małych psów są zresztą z reguły bardziej ozdobne, utrzymane w romantycznym stylu. Od lat niezmiennie dominują [pastelowe kolory], takie jak pudrowy róż czy błękit. Nowością są legowiska kształtem przypominające dziecięce kołyski. Charakterystycznym wykończeniem akcesoriów dla małych psów okazują się falbany i kokardy. Aktualnie modne jest również zestawienie dwóch rodzajów materiału o tym samym kolorze, lecz różnych fakturach, podobnie jak połączenie gładkich tkanin z wzorzystymi. W przeciwieństwie do legowisk dla dużych i średnich psów, do ich wykonania wciąż używa się raczej miękkich, gąbczastych materiałów. Kształty mniejszych legowisk są raczej obłe, choć coraz częściej daje o sobie znać tendencja do geometryzacji form.
Prawdziwą rewolucją w tym roku są kształty legowisk. Wielu producentów proponuje akcesoria przypominające namioty, domki oraz meble, takie jak fotele, kanapy, łóżka i ławy. Ze względu na zmianę kształtów legowisk, zostały one wykonane z innego rodzaju materiałów, niż te dotychczas stosowane. Większość producentów posiada w swojej ofercie legowiska o konstrukcji wykonanej z plastiku, drewna, pleksi czy też stali. Całość wieńczy obszerny materac z ozdobnym obiciem, na którym właściciel może wyłożyć się wraz z pupilem.
Legowiska stały się przedmiotem dekoracyjnym, na czym skorzystało wiele modowych marek. Od wielu lat znane na całym świecie marki posiadają w swojej ofercie również kolekcje akcesoriów dla czworonogów. W tym roku kilku amerykańskich projektantów zaprezentowało również własne propozycje legowisk dla psów. Wśród nich są między innymi: James Perse, słynący z zamiłowania do minimalistycznego stylu, oraz producent muzyczny Pharell Williams, będący również założycielem marki odzieżowej Billionaire Boys Club. Legowiska znanych marek odzieżowych stylistyką nawiązują do ogólnego charakteru marki. Projekt Jamesa Perse’a, podobnie jak jego kolekcje ubrań, jest nowoczesny i oszczędny, zarówno w formie, jak i kolorze. Zupełnym przeciwieństwem są wzorzyste legowiska w stylu charakterystycznym dla marki Billionaire Boys Club.
Ostatni i najważniejszy trend możemy spokojnie określić mianem makrotrendu, ponieważ obejmuje niemalże wszystkie dziedziny życia. Mowa oczywiście o ekologii. Większość producentów akcesoriów dla zwierząt wybiera materiały wielokrotnego użytku, ponieważ bycie [eco-friendly] stało się wizytówką wielu ludzi na całym świecie. Nic więc dziwnego, że legowiska dla naszych pupili pochodzą z odzysku lub wykonane są w całości z naturalnych materiałów. Ekologiczna moda szczególnie widoczna jest w Ameryce Północnej, lecz zaczyna się coraz mocniej rozprzestrzeniać również w Europie.
Legowiska dla zwierząt stały się ozdobą naszych mieszkań, a właściciele czworonogów zwracają jednakową uwagę na wygodę pupila, jak i walory estetyczne produktu. W przyszłym roku możemy spodziewać się kontynuacji tegorocznych trendów, zwłaszcza w zakresie upodabniania zwierzęcych akcesoriów do mebli zdobiących wnętrza naszych domów. Graficy, projektanci oraz architekci coraz chętniej projektują legowiska. Te stają się przez to przedmiotami nieraz wartymi majątek. W sklepach zoologicznych nie znajdziemy miniaturowych pałaców ani dzieł sztuki, ale na pewno z łatwością zauważymy niektóre z trendów, zwłaszcza na podstawie wzorów i kształtów legowisk.
Autor: Katarzyna Tarabuła
Źródło: Pet Market